Przejdź do treści

18 stron z darmowymi, pięknymi zdjęciami do wykorzystania w 2020

strony z darmowymi zdjęciami

Przy promowaniu swojej marki online zdjęcia potrzebne są nieustannie: do postów na blogi, mediów społecznościowych, banerów, broszur itp. Tylko skąd je brać?

Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu co chwilę organizowaliśmy profesjonalne sesje zdjęciowe lub kupowaliśmy (czasem bardzo drogie) zdjęcia stockowe. Wiadomo, content powinien być oryginalny i najlepiej robić własne zdjęcia. Jednak nie zawsze masz taką możliwość, nie każda marka ma budżet jak Coca-Cola i nie każda okoliczność jest warta aż tyle zachodu. Szczególnie że teraz mamy do wyboru mnóstwo stron z darmowymi (i pięknymi!) zdjęciami do użytku komercyjnego. Oto lista moich ulubionych.

Ten post został zaktualizowany 3.09.2020.

1.Unsplash

To jedna z moich ulubionych baz zdjęć – są piękne, wysokiej jakości i niemal na każdy temat. Mimo że baza jest mocno eksploatowana przez internautów, to i tak zdecydowanie jest w czym wybierać.

2. RawPixel

Kolejny na podium moich ulubionych portali z darmowymi fotografiami. Zresztą w tym wypadku nie tylko fotografiami: znajdziesz tu też ilustracje i mockupy w plikach .psd. Żeby nie było zbyt „kolorowo”, część z nich dostępna jest tylko w wersji premium, a tych darmowych możesz pobrać jedynie pięć dziennie.

3. Pexels

To kolejna bogata baza darmowych zdjęć. Ma jeden minus: jest bardzo popularna wśród internautów, więc istnieje duże ryzyko, że fotografię wybraną do swoich materiałów znajdziesz też na kilkunastu innych stronach (w tym swojej konkurencji).

4. Kaboompics

Ta strona prowadzona jest przez Polkę, Karolinę, która udostępnia mnóstwo pięknych zdjęć swojego autorstwa. Łodzianie z pewnością dostrzegą na nich kilka znajomych miejsc. 🙂

5. Styled Stock

To coś dla kobiecych biznesów. Styled Stock to baza pięknych biznesowych i lifestylowych zdjęć w kobiecym stylu. Dostęp do większości kolekcji jest płatny, ale na stronie znajdziesz też bazę darmowych fotografii do użytku prywatnego i komercyjnego. 
 

6. Styled Stock Society

To kolejna strona z pięknymi zdjęciami w kobiecym klimacie. Ta również w większości jest płatna (i sama korzystam z tej opcji), ale można z niej także pobrać pakiet darmowych fotografii (który co pewien czas jest zmieniany, więc warto tam regularnie zaglądać).

7. Reshot

Reshot to mniej popularna baza zdjęć. Nie jest to tak bogaty zasób jak np. Unsplash czy Pexels i do niedawna było tu mnóstwo amatorskich fotografii, z których nie wszystkie były na wysokim poziomie. Od pewnego czasu to jedna z moich ulubionych banków zdjęć –  znajdziesz tu sporo klimatycznych ujęć i raczej nie musisz się martwić, że zostały one już wykorzystane na tysiącach innych stron (jak w przypadku tych z najbardziej popularnych baz).

8.Burst

To zasoby należące do platformy e-commercowej Shopify. Są udostępnione do bezpłatnego użytku komercyjnego i znajdziesz tam dużo profesjonalnych fotografii o rozmaitej tematyce – od biznesu po jedzenie i krajobrazy.

9. Picjumbo

Nie jest to może zbyt rozbudowana baza fotografii, ale znajdziesz na niej naprawdę ciekawe propozycje. Podobnie jak RawPixel, z części można korzystać bezpłatnie, a inne dostępne są tylko w pakiecie premium.

10. Pixabay

To bogaty zasób zdjęć i ilustracji, głównie dla biznesu. Jest tu sporo materiałów kiepskiej jakości, które zalatują wczesnymi latami 2000., ale zdarza się, że jest to też jedyna strona, na której znajduję fotografie, jakie są mi potrzebne.

11. Life of Pix

To kolejna mniej popularna strona z darmowymi zdjęciami – znajdziesz tam sporo pięknych ujęć w kategoriach: jedzenie, miasto, natura, ludzie, zwierzęta czy biznes. Life of Pix to także baza darmowych filmów do wykorzystania w materiałach promocyjnych i instruktażowych dla Twojej marki. 

12. Splitshire

To nieduża baza fotografii, ale o rozmaitej tematyce. Jest też sporo typowo biznesowych. Znajdziesz tam również darmowe wideo.

13. Negative Space

Ponownie: może nie jest tego dużo, ale na pewno warto tam zaglądać w poszukiwaniu oryginalnych zdjęć przedstawiających ludzi, architekturę, jedzenie, naturę i nowe technologie.

14. Gratisography

Z tej strony nie korzystam często, ale – moim zdaniem – zasługuje ona na uwagę, jeśli szukasz nieszablonowych, bardziej zwariowanych fotografii.

15. Heute Stock

To coś dla kobiecych biznesów. Niestety dostęp do większości zdjęć jest płatny, ale… subskrybenci newslettera co miesiąc otrzymują kilka darmowych. Przeczytaj jednak warunki ich wykorzystania, ponieważ są tam pewne ograniczenia.

16. Foodiesfeed

Ta baza pełna jest zdjęć soczystych warzyw i owoców oraz pysznych dań. Jeśli więc prowadzisz restaurację lub delikatesy, jesteś dietetykiem czy blogerem kulinarnym, to strona dla Ciebie.

17. FreeFOODphotos

Kolejna strona z fotografiami apetycznego jedzenia, podzielonymi na kategorie, ułatwiające ich przeglądanie.

18. Freepik

To przede wszystkim ogromna baza plików wektorowych i szablonów zaproszeń, banerów, ulotek, plakatów itp. Znajdziesz tam również sporo zdjęć, ale – w odróżnieniu od większości wymienionych wyżej stron – mogą być one używane wyłącznie z podaniem źródła i linkiem.

Potrzebujesz więcej bezpłatnych zasobów do budowania wizerunku marki? Zobacz też listę 9 narzędzi, które pomogą Ci rozwijać zyskowny blog oraz 23 darmowe narzędzia, które pomagają robić profesjonalny marketing nawet małym markom bez dużych budżetów oraz 9 narzędzi, które 

Zapisz na Pintereście i zachowaj na później:

strony z darmowymi zdjęciami na blog